Create Your First Project
Start adding your projects to your portfolio. Click on "Manage Projects" to get started
Lijepa Naša (Our Beautiful Homeland)
Project Type
painting exhibition
Date
2021.
Location
Kapetanova kula Zadar
Baština kao poticaj
Rođena u Zadru, rođena u velebnoj baštini, u neizbježnom i stalnom prepoznavanju svih njezinih ostvarenja. Djetinjstvo u sjećanju, a sjećanje je opet baština i to kakva; Muraj, Nova riva, Forum, Kalelarga, Pet bunara, i mogli bismo tako još i opet.
Onda se ode iz takvog zavičaja u neke druge prostore čija zavičajnost pripada drugome, ali i tamo se baština nameće, bilo u Zagrebu, ili čak na kraju u Londonu. Naravno drugačija, ali uvijek sveprisutna u svojoj izvrsnosti. Likovni je izraz senzibiliteta kako Ana prepoznaje baštinu. Ona je ipak u cijelom svom, nemalom stvaralačkom opusu, prisutna na neki drugačiji i posve nenametljiv način. Zdenka Bilušić, u zabilješci kataloga Aninih Konstanti to osjeća i zapaža te navodi: „U toj veoma slobodnoj igri, realistično se susreće s irealnim, iluzija sa znakom, osjećaj sa simbolom, ugođaj s tragom“, iako u nekim drugim ili drugačijim likovnim emanacijama, jer je naprosto sama nenadmašan likovni oblik.
Baština nije jednoznačna i okružuje nas u svim svojim vidovima u prirodi, selu i gradovima, te se takvom nameće kao jedinstvo, ili kao kompleksno kulturno dobro, kao prirodna i kulturna sredina uopće, pa čak kao dominantno okruženje našeg življenja. Živjeti u baštini. Ima li bolje i veće privilegije?
Klasifikacija baštine? Teško je o tome razmišljati, a posebno suditi. Što je bolje, značajnije, ljepše ili vrjednije; nenadmašno prirodno okruženje Velebita ili Plitvičkih jezera, bukovičkog kamenjara i u njemu skromnih predromaničkih crkvica i ruralnih pučkih nastamba, suhozida ili naprosto mocira na otocima, ili velebnost Sv Donata, Sv Stošije, Sv Šime, Kopnenih gradskih vrata; kada bismo se oko sebe samo u Zadru i zadarskom kraju ogledali.
Ana Jagić vidjela je i na svoj način sve ovo, ali i mnogo toga drugog, pa je na samo njoj osebujan način emocionalno reagirala, a neposredni joj poticaj bijaše nedavni upis Zadarskog fortifikacijskog sustava i njegove povijesne jezgre na Listu svjetske baštine UNESCO-a. Sjetimo se tako antičke grčke podjele polja u Starome Gradu na Hvaru, pa na kraju simboličkog znaka Dubrovnika. Nije mogla zaboraviti Plitvice i Velebit, a neke segmente, opet zavičajne baštine, malenog, a tako znakovito velikog Nina s njegovim nacionalnim znakovima Sv Križa i Grgura Ninskog, pa neka i condure croatice.
Je li se sve ovo moglo ostvariti i u nekim „suvremenim umjetničkim pravcima“ izraziti, ili je Ana naprosto shvatila da se njezina likovnost može i dalje graditi i nadograđivati u nekom novom stvaralačkom svijetu. Rekao bih da, i svakako, i to uspješno.
Ana je svjesno i opravdano izabrala posebnu figuraciju u adekvatnoj i nužnoj deskripciji baštinskih oblika koji su i sami najčešće vrhunsko likovno ostvarenje. Njezina je dilema, kao svjesne i vrlo dobro informirane suvremene likovne umjetnice (i to ne samo formalnim obrazovanjem), je li se u ovakvom tretmanu zamjećuje pomalo sentimentalna relacija, kako motiva samog tako i njegove likovne predodžbe. Nikako, svi mi, a Ana nam naprosto s ljubavlju nameće, imamo potrebu, a i pravo da i na ovakav način i baštinske svekolike emanacije prepoznajemo.
Neka nam naša baština, čije će bogatstvo UNESCO zasigurno opet novim upisima prepoznati, a Ani pružiti tada i novih motiva, te će ona opet slikati ovako „toplo“ i nadahnuto, jer je na to, ova ipak naša, velebna baština obvezuje.
Miljenko Domijan





























